Konferencë e përbashkët shtypi e liderëve pjesëmarrës në takimin e tretë të nismës së Ballkanit Perëndimor

Postuar më: 21 Dhjetor 2019

Konferencë e përbashkët për shtyp e liderëve pjesëmarrës, në takimin e tretë rajonal të vendeve të Ballkanit Perëndimor; Kryeministri Edi Rama, Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, Presidenti i Malit të Zi Milo Đukanović,...


Deklaratë e takimit të tretë rajonal të Ballkanit Perëndimor

Postuar më: 21 Dhjetor 2019

Liderët e Ballkanit Perëndimor shprehën solidaritet me popullin shqiptar pas tërmetit që goditi Shqipërinë në 26 Nëntor. Liderët e Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë shprehën angazhimin e tyre për të ofruar mbështetje të vazhdueshme. ...


Takimi i 3-të Rajonal për Ballkanin Perëndimor, së bashku në zonat e prekura nga tërmeti

Postuar më: 21 Dhjetor 2019

Në kuadër të takimit të 3-të Rajonal për Ballkanin Perëndimor, Kryeministri Edi Rama së bashku liderët pjesëmarrës, Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, Presidentin e Malit të Zi Milo Đukanović dhe Presidentin e Serbisë A...


Marrëveshja me kompaninë italiane ENI, lajm i shkëlqyer për zhvillimin e sektorit të hidrokarbureve

Postuar më: 20 Dhjetor 2019

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Ceremoninë e nënshkrimit të Marrëveshjes Hidrokarbure me Kompaninë italiane ENI për Bllokun e Dumresë Mirëdita! Është një moment shumë i rëndësishëm për vendin tonë, për sektorin e hidrokarbureve d...


“La radura” dhe një diskutim i hapur mbi projektimin e lagjeve të reja për të prekurit nga tërmeti

Postuar më: 19 Dhjetor 2019

Fjala e kryeministrit Edi Rama në inaugurimin e veprës “La Radura” e Stefano Boerit e vendosur në mjediset e Kryeministrisë, ku me këtë rast u zhvillua një diskutim i hapur i arkitektëve shqiptarë dhe të huaj mbi projektimin e l...


Shqipëria merr mbështetje në Samitin e vendeve të Nismës së Europës Qendrore (CEI)

Postuar më: 19 Dhjetor 2019

Samiti i vendeve të Nismës së Europës Qendrore (CEI) zhvilloi punimet në Romë, Itali, nën drejtimin e Kryeministrit italian Giuseppe Conte. Ky takim, i cili u zhvillua me pjesëmarrjen e liderëve të vendeve të Nismës së Europës Qendrore...


Rindërtimi, prioritet i prioriteteve. “Antishpifja” një domosdoshmëri për të garantuar të drejtat e individit

Postuar më: 18 Dhjetor 2019

Fjala e kryeministrit Edi Rama në seancën e sotme, në Kuvend: Kërkoj ndjesë paraprakisht për bashkimin e dy temave në një fjalë sepse nuk mundet të shmang prioritetin e prioriteteve që është adresimi i pasojave të fatkeqësisë natyrore...


Këshilli Koordinues i Diasporës – institucionalizimi i një marrëdhënieje me potencial të jashtëzakonshëm

Postuar më: 18 Dhjetor 2019

Fjala e kryeministrit Edi Rama në mbledhjen e parë të Këshillit Koordinues të Diasporës: Shumë faleminderit, të gjithë të pranishmëve që kanë marrë mundimin të vijnë nga 4 anët e botës për të konstituuar këtë Këshill Koordinues...


Vaqarr, nis puna për qendrën e re të banimit për familjet e prekura nga tërmeti

Postuar më: 16 Dhjetor 2019

Ish-poligoni i vjetër i Vaqarrit do të transformohet në një nga qendrat e para të banimit ku do të vendosen banorët e prekur nga tërmeti i 26 nëntorit. Puna për ndërtimin e kësaj zone të re banimi ka nisur duke krijuar kështu një poten...


Në Pallatin e Brigadave me Miqtë e Shqipërisë

Postuar më: 11 Dhjetor 2019

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në pritjen me trupin diplomatik të akredituar në Shqipëri: I nderuar Zoti Dekan i trupit diplomatik! Shkëlqesi ambasadorë dhe krerë përfaqësish diplomatike të akredituara në Shqipëri! I jam mirënjohës Deka...


Shqipëri-Itali, thellim Partneritetit Strategjik

Postuar më: 11 Dhjetor 2019

Kryeministri Edi Rama dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Italisë, Luigi Di Maio në një komunikim për mediat, pas takimit mes tyre: Kryeministri Edi Rama: Mirëdita të gjithëve! Në radhë të parë më lejoni të falënderoj nga zemra, Min...


Godina 6-kateshe në QSUT, dëme në muraturë, jo dëmtim strukturor

Postuar më: 10 Dhjetor 2019

Kryeministri Edi Rama, sëbashku me ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, kanë inspektuar sot, godinën 6-katëshe të Spitalit të Sëmundjeve të Brendshme në QSUT, e cila pësoi dëmtime në muraturë nga tërmet...


Takimi i dytë i Komitetit të Rindërtimit

Postuar më: 9 Dhjetor 2019

Nga mbledhja e Komitetit Kombëtar të Rindërtimit: Faleminderit për praninë tuaj! Gjatë këtyre ditëve, pas mbledhjes së parë të Komitetit Kombëtar të Rindërtimit është bërë një punë voluminoze për të mbledhur të dhëna, për të...


Tërmeti shtatorit ia rrënoi, merr çelësat e shtëpisë së re

Postuar më: 9 Dhjetor 2019

Tërmeti i 21 shtatorit që goditi vendin kishte pasoja rrënuese për shumë shtëpi në zonat e Tiranës dhe Durrësit. Në fshatin Arbanë, një nga shumë familjet e prekura nga tërmeti i shtatorit, sot hyn në shtëpinë e re të rindërtuar n...


Në terren me skuadrën izraelite

Postuar më: 9 Dhjetor 2019

Shumë ekipe teknike ndërkombëtare vazhdojnë intensivisht punën në terren për të përfunduar vlerësimin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Skuadra e inxhinierëve izraelitë është një prej tyre, që kanë ofruar eksperti...


Kontakte
Shkruaj Mesazh

Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët